Marmaris Hakkında

Marmaris Hakkında

Ülkemizin en popüler tatil beldelerinden biri olan Marmaris, Muğla ilinin en fazla nüfusa sahip ve en çok turist çeken ilçesidir. Marmaris Ege denizin bittiği Akdeniz’in başladığı bölgede bulunmaktadır. Muğla merkeze ve Dalaman Havalimanı‘na yaklaşık 1 saat uzaklıkta yer almaktadır. Marmaris’in İstanbul’a uzaklığı 813 km’dir. Aydın’a 150 km, İzmir’e 271 km, Ankara’ya 645 km gibi bir mesafededir. Marmaris’e diğer yakın tatil beldeleri ise Rodos, Bodrum, Datça gibi tatil beldelerdir.

Akdeniz iklimine hakim olan Marmaris yazları kurak ve sıcak geçiyor. Kışları ise Rize’den sonra en çok yağış alan bölgelerden biridir. Yaşlı olması sebebiyle çok soğuk bir kış geçmemektedir. Çok yağış alması sebebiyle yüksek nem bulunmaktadır. Yüksek nemden dolayı tropik meyveler de yetişmektedir.


Marmaris’in nüfusu en son sayımda yaklaşık 91 bin kişidir. Marmaris yaz sezonlarında nüfusundan çok fazla turist gelmektedir. Yaklaşık en son turist saysı 2 milyonun üzerindedir. Yaz sezonunda sezonluk çalışmaya gelenlerle çok yoğun bir ilçedir. Dalaman Havalimanı yakın olması insanların buraya gelmesini kolaylaştırmaktadır. Marmaris de yaşamak isteyenleri en önemli kriterlerinden biride havalimanı yakınlığıdır.

Yazar hakkında

Muhammet KAYA administrator

%d blogcu bunu beğendi: